Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017

Β' ΕΠΣΝΑ: Α.Ο. Ρηγανά - ΔΟΞΑ Καινουργίου 1-1, Μοιράστηκαν γκολ και ενυπώσεις

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Δόξα από το γήπεδο του Α.Ο Ρηγανά στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣΑιτωλ/νίας.
Οι δύο
ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις ενώ διατηρήθηκε η διαφορά των τριών βαθμών, καθώς ο Α.Ο Ρηγανά έφθασε τους 20 βαθμούς και η...
Δόξα τους 17.
Ο Ρηγανάς που είχε την υπεροχή στο Α' ημίχρονο και προηγήθηκε στο 27' με γκολ του Μικρόπουλου (κρέμασε τον τερματοφύλακα της Δόξας), ενώ ο Λίουλιος στο 82' ισοφάρισε για την Δόξα, όπου η ομάδα μας υπηρέχει στο Β' ημίχρονο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς των Καινουργιωτών που είχαν
δυναμική παρουσία στο γήπεδο του Ρηγανά.

Η ΔΟΞΑ θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το διπλό μέσα στο Ρηγανά αν δεν εμπλέκονταν οι ποδοσφαιριστές της στην μικροσυμπλοκή με τους αντιπάλους τους τη στιγμή που κυριαρχούσε στο β' ημίχρονο, η έλλειψη αγωνιστικής πειθαρχίας είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει την ορμή των παιχτών της και να χάσει την υπεροχή αφού οι παίχτες του Α.Ο. Ρηγανά αντέδρασαν δυναμικά για να μην χάσουν το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα: 5' Κόρνερ Καρύμπα, κεφαλιά Καραχάλιου η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρακόπουλου.
17' Σουτ του Λιούλιου έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ
18' ο Ζαφείρης βρήκε τον Γιώτη ο οποίος έκανε μέσα από την περιοχή και πλάγια ωραίο σουτ,απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σπυρόπουλος και απομάκρυναν οι αμυντικοί.
21' Ατομική προσπάθεια Καλογεράκη από δεξιά στην πορεία τς μπάλας βρέθηκε ο Κοκώνης,,ο οποίος πλάσαρε αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Δόξας Θεοδωρακόπουλος
24' εκπληκτική ευκαιρία για τον Α.Ο ,όταν ο Μικρόπουλος έφυγε μόνος του απέναντι στον Θεοδωρακόπουλο,έκανε την πάσα ανάμεσα από το ύψος του πέναλτι και της μικρής περιοχής ,βρήκε τον Μουχάνη,ο οποίος προ κενής εστίας και υπό την πίεση του Καγιάντζα πλάσαρε άουτ.
27' Γκοοολ(1-0): Ο Βασιλάρης από αριστερά βρήκε τον Μικρόπουλο, που από πλάγια αριστερά έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ,βρήκε ο Θεοδωρακόπουλος την μπάλα άλλα δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ.
39' Σουτ Δ.Τζορτζώπουλου η μπάλα ελάχιστα άουτ
44' Κόρνερ Δ.Τζωρτζόπουλου ,κεφαλιά Ζαφείρη και ο Στεργίου έδιωξε ένα μέτρο πριν μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος
47' Σέντρα σουτ Λιούλιου στην αγκαλιά του Σπυρόπουλου
53' Κόρνερ του Δ. Τζορτζώπολου,σύγχυση στην περιοχή του Ρηγανά, η μπάλα έφθασε στον Ντολένγγα ,ο οποίος έκανε το σουτ,η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε
60' Μακρινό σουτ Σ.Τζωρτζόπουλου,στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Γιώτης ο οποίος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ
64' σουτ Κακούρη μέσα και αριστερά από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ
68' Σουτ Σ.Τζωρτζόπουλου η μπάλα κατέληξε κόρνερ
73' Ο Μικρόπουλος έκλεψε την μπάλα από τους αμυντικούς,μπήκε από πλάγια αριστερά το σουτ, παράλληλα με την εστία
74' Σουτ μακρινό του Αλ.Κόκκαλη,εκπληκτική απόκρουση του Σπυρόπουλου σε κόρνερ
82' Γκοοολ(1-1)  Ο Λιούλιος με σουτ εντός της περιοχής ισοφαρίζει για την Δόξα, ενω πριν το γκολ είχε προηγηθεί πέναλτυ που ο Διαιτητής μάλον δεν είδε και τον βοήθησε η φάση να μπει γκολ....

Οι συνθέσεις
Α.Ο Ρηγανά (Θόδωρος Μουχάνης): Σπυρόπουλος, Στεργίου, Βασιλάρης(65' Κάππας), Μπαρτσιώκας, Κωστής, Καραχάλιος, Μουχάνης(59' Σούτας), Καρύμπας, Κοκώνης(46' Πελεκάνος), Μικρόπουλος, Καλογεράκης

Δόξα Καινουργίου (Τάσος Σπαής): Θεοδωρακόπουλος, Αυγέρης (80' Ι. Κουτσολάμπρος), Τζωρτζόπουλος Σ. (87' Κωνσταντίνου), Αγγέλης, Καγιάντζας, Τζωρτζόπουλος Δ. (59' Κακούρης), Γιώτης, Μπλάνης, Λιούλιος, Ζαφείρης (72' Αλ.Κόκκαλης), Dollenga
Διαιτητές: Ασημάκης (Δ), Κουτρομάνος (Δ1), Τάκος (Δ2)