Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2019

Α’ ΕΠΣΑ: Τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα πήραν τη νίκη - Η ΔΟΞΑ έκανε διπλό μέσα στο Δοκίμη

Η αυλαία του β΄ γύρου άνοιξε χωρίς να σημειωθούν εκπλήξεις, καθώς τα φαβορί επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα. Αύριο ο Όμηρος αντιμετωπίζει στην έδρα του την Κατούνα και με νίκη θα παραμείνει πρώτος στην βαθμολογία.
Η ΑΕΜ έστω και προσωρινά αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση μετά την....
ευρεία νίκη της επί του ΑΟ Χάλκειας με 6-1. Οι φιλοξενούμενοι πρόβαλαν αντίσταση για ένα ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 1-1, ωστόσο στο δεύτερο κατέρρευσαν δεχόμενοι 5 γκολ. Προηγήθηκαν στο 32΄ με τον Αλμπάνη, αλλά οι γηπεδούχου ισοφάρισαν στο 43΄με τον Καβαλλάρη. Με δύο γκολ του Πιστιόλη στο 50΄ και 83΄, δύο του Τσιούνη(64΄, 78΄) και του Λίτσου στο 57΄ η ΑΕΜ πήρε τη νίκη.
Ο Τρίκαρδος Κατοχής φιλοδώρησε με 6 γκολ τον ουραγό Λυγιά και εξακολουθεί να κατέχει την 3η θέση, αρκετά πίσω από τον Όμηρο. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Νάκος(3΄ πέναλτι, 74΄), Ψηλός στο 36΄, Φραγκούλης 55΄ , Μούτσα 65΄ και Σεραφίγκος στο 87΄. Το γκολ της τιμής των γηπεδούχων ο Κουφογιάννης(ισοφάρισε στο 15΄).

Δύσκολη και αγχωτική νίκη σημείωσε η Δόξα Καινούργιου επί του Δοκιμίου με 0-1 με γκολ του Νταλαπέρα στο 25΄. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, ο Απόλλων με τον Καμμένο στο 78΄ και η Δόξα με τον Αγγέλη στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Απόλλων στις καθυστερήσεις αγωνιζόταν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Α. Αθανασίου.

Ο Ατρόμητος Αντιρρίου επικράτησε δύσκολα του Αγγελοκάστρου με 1-0 με γκολ του Σπανογιάννη στο 10΄. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να καταδιώκουν τη Δόξα που βρίσκεται στην 4η θέση καθώς η βαθμολογική τους διαφορά είναι στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Θέρμου μετά από αρκετό καιρό επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του Αράκυνθου με 2-0 με γκολ του Σπ Κοκκώνη στο 14΄ και του Καρβελά στο 65΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέο προπονητή τον Σπ Μπούρδο. Ο εν λόγω τεχνικός ήταν αυτός που οδήγησε τον Αράκυνθο από την Β΄κατηγορία στην Α΄ πριν δύο χρόνια.